"Akreditasyonda kalitenin doğru adresi"

Köşe Yazıları

 
 
 

Köşe Yazıları » Akreditasyonun Tarihçesi

JCI Akreditasyonu'nu Türkiye’ye Kazandıran Sn. Prof Dr. Tayyar Sarıoğlu ile Akreditasyonun Tarihçesi - Röportajı

Tarih: 18.06.2012

Röportajı Yapan: Güler ÇAKMAK

1-Neden Akreditasyon?  Nasıl Türkiye ye getirdiniz?

Asistanlığım döneminde iş takibinde hocaların performansına göre yapılıyordu. Sonucu doğru olsa bile çok yanlıştı. Bireysel performansa göre hasta bakılıyordu. Sistem yoktu.

Amerika da yaptığım asistanlık döneminde kalp damar cerrahisinde aynı protokollerler hastalar bakılmaktaydı. Kendi memleketimde uluslar arası bir hastane kurmak ve bu hastaneyi verilecek hizmeti akredite etmek standardize etmek fikri oluştu bende

Bu fikrin oluşmasında KVC dünyadaki duayeni Dr John Kirklın esinlendim.  Amerika da Alabama  da Birmıngham Üniversitesinde çalışıyorken blue book ( mavi kitap) kendi deneyimlerinin olduğu taslak kitapı okuduğumda çok etkilendim. O kitaptan aldığım ilham ile KVC YBU de aynı protokolleri kullanmaya başladım.

Daha sonra Türkiye de dünya standartlarında bir merkez kurmak hayalı ve bu merkez de en önemli yapacağım ilerden birisinin sağlık sistemini kalite ve standardizasyon kavramını yerleştirmektir . Bu benim için en önemli hedefti.

Türkiy' de kalite ve standardizasyon kavramları ISO 9000 ile 1960 yıllarda geldi.  1998 -1999 yılları arasında JCI akreditasyon standartlarını Türkiye ye getirdik ve hastane açılmadan binasından standarda uygun Fransalı hastane binası akreditasyona göre yapan firma ile bizim mimarlarımız çalıştılar akabinde standartları karşılamak için önceden kurduğumuz bir komite  ve IQ danışmanlık firması ile hastane açılmadan tüm çalışanların GYS ve Prosedür talimatları hazırlandı .Tüm çalışanlara JCI akreditasyon ve Iso eğitimi verildi. İşleyiş anlatıldı.

2001 yılında JCI bazı eğitim görevlileri bizlere eğitim vermek üzere Türkiye ye davet edildi ve FNGH( Florance Nightıngale Hastanesi) çekirdek kadro katıldı…çekirdek kadroları burada birebir eğittik.( sizde hatırladığınız üzere bu eğitim ekibi  içindeydiniz)

2- Bir hastanenin akredite olması için JCI standartlarından neyin öncelikli karşılanması gerekir?

Birincisi FMS binanın uygunluğu, akabinde GLD yönetimin inancı ve liderliği diğerini hasta güvenliği hedeflerini tam karşılamak almaktadır. Aksi durumda akredite olunamaz.

3-Biz FMS için Amerikan Mimarlar Birliğinin “hastane mimarisi “ile ilgili kitaplarını inceledik. Buna göre var olan hastane inşaatında revizyonlar yaptık…

Örneğin ışık almayan alanlara YBU inşa edilmişken bunları 1. Kata pencere ve gök yüzü gören alanlara aldık…ışık almayan alanlarda çalışanlar depresif olmakta..bu da bakımı etkilemekte…

Ameliyathane ile acil servis arasında arasına asansör kurduk

Çocuk servislerini duvar değil görünen büyük pencereler koyduk.

Tüm servis çıkışlarına kirli ve temiz oda koyduk

Aile ve ziyaretçilerin beklemesi için servis içlerine tam orta noktaya bekleme odası koyduk..kat ofisleri

Tüm YBU aynı kata ameliyathane ile bağlantılı kurduk…gb Önce hastaların ve çalışanların bakım verileceği alanları ulaşılabilir, çalışan için motivasyon sağlayıcı ortamlara çevirdik…( Fransız firması ile de çalışıldı)

Rica ettik onlar örnek bir hastane krokisi hazırladılar. Biz de deneyim kazandık.

3-Akreditasyonu Türkiye ye getirdikten sonra güçlükler yaşandı mı?

Evet önce hekim arkadaşlarımızdan direnç aldık…sonra tıbbı sonuçları gördükçe bize inandılar. Ancak binamızın uygun olmaması sorundu…Bunları akredite hastane binaları konusunda yurtdışında aldığımız danışmanlık hizmetleri ile çözdük.

4-Türkiye de şuanda 47 akredite hastane var. Bu kültürü ve kalite standartlarını kazandırdınız? Ne düşünmektesiniz?

10 yıl önce seninde bildiğin gb çok tecrübeli hekim hemşire yardımcı sağlık personeli vardı ancak kalite ve akreditasyon  yönetim sistemi bilgimiz azdı.

Şimdi kalite ve akreditasyon yönetim bilgisi çok yüksek tersine bir insan kaynağının toplam kalitede bir düşüşü olması nedeniyle zor yönetildiğini görüyorum yani belge olarak kalmakta…gerçek yansıma görülmemektedir… Sizlerin işi bu anlamda zor.

Ancak umutluyum;

Sistem kendini yeniden toparlayacaktır. Artık kaliteden ve hasta güvenliği kültüründen geri dönüş olmayacak tıbbı hataların azaltılması ve güvenli hastane binalarının yapılması üzerinde akreditasyon vazgeçilmez. Ülkemizde bu know- how yerleşti. Sizler de bu işe güzel liderlik yapmaktasınız.

Teşekkürlerim Hocam.

Uzm: Güler ÇAKMAK

MPHG Kalite ve Akreditasyon Direktörü

Geri


Anasayfa|Hakkımızda|Hizmetlerimiz|Güncel Duyurular|Akreditasyon|TSE|Eğitim - Kongreler
Ödüller|Basın|Yayın|Makaleler|Köşe Yazıları|Videolar|Referanslar|İletişim